Jaký je rozdíl mezi běžnými a lipozomálními doplňky stravy?

Doplňky stravy v lipozomální formě patří mezi poslední trendy v oblasti zdravé výživy. Mezi jejich hlavní výhodu patří vysoká vstřebatelnost –⁠ 90 až 98 %, oproti vstřebatelnosti běžných doplňků stravy, která je 8 až 20 %. Lipozomální doplňky stravy jsou totiž vyráběny tak, že jsou molekuly mikroživin v ochranné bublině z lipozomů.

Díky tomu projdou bez narušení trávicím systémem, následně se v tenkém střevě vstřebají, a jsou doručeny v těle tam, kde jsou potřeba. Lipozomální bublina funguje nejen jako dopravní prostředek dané živiny, ale je důležitý také pro stavbu buněk, takže svému tělu jako bonus dodáte i stavební látky.

Po užití běžného doplňku stravy

Aktivní látky ze spolknuté tabletky nebo kapsle jsou vstřebávány až v tenkém střevě. Než tam ale kasple doputuje, podléhá přirozeným rozkladným procesům, které v trávicím traktu probíhají. Již v ústech dochází k enzymatické reakci a v žaludku pak k narušení trávicími kyselinami. Než se tedy doplněk stravy dostane do cílové stanice – tenkého střeva, je jeho vstřebatelnost a účinnost snížena. A právě tomu předchází lipozomální technologie.

Možné vedlejší účinky 

Kvůli nižší vstřebatelnosti je potřeba u běžných doplňků stravy užívat velkých dávek, které mohou způsobit zažívací potíže, jako je průjem nebo nadýmání. Oproti tomu doplňky stravy v lipozomální formě se užívají v menších dávkách a riziko zažívacích potíží je zde minimální.

 

Návrhová plocha 2

U běžných doplňků stravy je potřeba užívat velkých dávek. Zdroj: Canva

Po užití lipozomálního doplňku stravy

Tekutá, a na molekulární úrovni zcela odlišná struktura tohoto doplňku stravy, umožňuje obejít rozkladné procesy trávicího traktu tím, že se aktivní látky vstřebají do mízního systému a odtud do krevního řečiště. Díky tomu dochází k minimu ztrát důležitých účinných látek. Zároveň fosfolipidová dvojvrstva lipozomu snáze proniká buněčnou stěnou, takže se mikronutrienty dopraví přímo do buněk.

Navíc ve srovnání s běžnými doplňky stravy nejsou lipozomální doplňky stravy ovlivněné jinými užitými vitamíny a potravinami, které ve spojení s účinnou látku účinek posilují, zeslabují nebo ho ruší.

Zpět do obchodu